English Français Italiano Espanol
Left cap
Right cap
Content top cap

Fr. Luigi Menegazzo

E-mail Print PDF

December 19, 2016

Menegazzo-2014NEWS 2016 - Today, Sunday 18 December 2016, the Superior General, Fr. Luigi Menegazzo, died of heart failure, at 4.30 a.m., in the Santo Spirito hospital, Rome.

Born in Cittadella (Padua – Italy), on 16 July 1952, he was 64 years old. 

He joined the Institute in Vicenza on 26 September 1963.

He made his First Profession in S. Pietro in Vincoli on 8 September1969 and was ordained priest in Parma on 25 September 1977.

After obtaining a Masters in Missiology at the Gregorian University (30.6.1980), he was assigned to Japan, where he served as assistant priest and then parish priest in the parish of Nichinan.

In 1989 he was assigned to Italy, where he taught at the Theology community in Parma. He returned to Japan in 1994 and remained there until 2001. In that period he served as parish priest in Tamana; Vice-Regional and Regional Superior (1998-2001).

In 2001 he was elected Vicar General, Prefect of persons, and General Procurator at the Holy See.

On 4 July 2013 he was elected Superior General.

May he rest in peace. 

 

Source: dg.saveriani.org/

AddThis Social Bookmark Button
 
Content bottom cap